KSAA

Kerala Team - 29th South Zone Junior Athletics Championship

Kothamangalm 12, September 2016

Association will  field 113 boys and 103 girls in the forth coming South Zone Junior Athletics Championship atThiruvananthapuram. The selected athletes are to report at the Chandrasekaharan Nair Stadium before 12.30 noon on 15th September for the coaching camp. Kindly contact Mr. G K Pillai, Chief Coach (Cell No. 9447557345) or Rajeev, team coch ( Cell No.9495304076)

S.NO.  NAME OF THE ATHLETE Date of Birth Father's Name Event(s)
  Boys U 14      
1 THANGJAM ALERTSON SINGH 01-05-04 THANGJAM AMARENDRA SINGH 100 M, LONG JUMP
2 ANUJITH P K 30-12-03 KURUVILA P J 100M
3 JENSON RONY 11-10-04 RONY MATHEW 600 M
4 KANNAN K B 05-03-04 BALAN 600M
5 BHARATH RAJ  B 02-01-04 BIJU RAJ C S High Jump
6 SIDHARTH P AUGUSTUS 08-01-04 P J AUGUSTUS High Jump
7 MEGHADRI ROY 23-02-04 MALIN KUMAR ROY Long Jump
8 ANANDHU A 11-11-03 ANIL KUMAR Shot Put
9 REHAN JOSE 09-12-03 JOSEPH MATHEW Shot Put
10 MEGHADRI ROY 23-02-04 MALIN KUMAR ROY Triathlon
11 M D KABEER 01-01-04 M D NASHIR Triathlon
  Boys Under 16      
12 AKHIL BABU 20-12-01 SUBASH BABU 100M
13 ABDUL RAZAK C R 23-05-02 RASHEED C K 100M, 200M
14 SAYOOJ T K 23-01-02 BABU T 200M, 400M
15 JAYADEVAN M S 25-02-02 S MANIKANDAN 400M
16 MOHAMMED JABIR RAHMAN 20-07-02 MAJEEED K V 800M
17 MAHESH MON MADHU 15-08-02 MADHU T T 800M
18 SALMAN FAROOKH 16-04-02 M I SHAKEER 2000M
19 VISHNU BIJU 30-05-02 BIJU A K 2000M
20 MUHAMMED LAZAN V K 01-06-02 V K ABDUL NISHAD 100m H
21 SURYAJITH R K 09-06-02 RAMESH K 100m H
22 SHALBIN KS 16-07-02 SHAJAN MATHEW High Jump
23 ABHIJITH C A 30-03-02 CHANDRAN High Jump
24 MEHFIL JASSIM 15-03-02 NAVAS P K Long Jump
25 JOSEPH T J 20-12-02 JOHN JOSE Long Jump
26 SREESANTH S 31-10-02 SREEKUMAR P shot put
27 ADITHYAN K 29-07-02 VIDHU P K Discus, SHOT PUT
28 SAMUEL ANAND 09-07-02 K ANANDAKUMAR DISCUS
29 VIGNESH R 12-01-02 RAVINDRAN Hammer
30 ROBIN PRAKASH 07-11-01 PRAKASH K J Hammer
31 JIBIN THOMAS 28-10-02 THOMAS KUTTY Javelin
32 ALBERT RAJESH 30-05-02 RAJESH M JOSEPH Javelin
33 MIDHUN KRISHNA U 13-12-02 UNNIKRISHNAN P R 5000M
 Race Walk
34 SURJITH C 06-04-02 CHANTHAMARAKSHAN  N M 5000M
 Race Walk
35 SAJAN R 26-03-02 REJIMON P R Pentathlon
36 BURHANU RAHMAN K K 03-05-02 SYED ABDU RAHMAN Pentathlon
  Youth Boys Under 18      
37 ANSTIN JOSEPH SHAJI 08-01-00 SHAJI M O 100M
38 ABHINAV C 16-04-01 RATHNAKARAN C 100M, 200M
39 AKHIL T V 13-04-00 VIJAI T M 200M, LONG JUMP
40 MUHAMMED MURSHID CHERATH 23-04-00 MOIDUNNY 400M
41 RITHIN ALI.K 16-02-01 RAJEESH 400M
42 ABHISHEK MATHEW 11-06-01 MATHEW M J 800M
43 AKASH M 30-01-00 MANI M C 800M
44 ADARSH GOPI 01-12-00 GOPI M K 1500M
45 AJITH M 12-05-00 MOHANAN.P.C 1500M
46 ADARSH  BINU 18-11-99 BINU 3000M
47 ABHIN.C 11-03-01 CHANDRAN 3000M
48 ALAN JOSE 19-08-00 Jose Mathew 2000SC
49 GRANWIL BENNY 27-11-99 BENNY K V 2000 SC
50 MELBIN BIJU 10-01-00 BIJU M.D 110m H
51 AKASH BIJU PETER 24-04-00 BIJU PEETER 110m H
52 ANANDHU VIJAYAN 13-04-00 VIJAYAN 400m H
53 ARJUN K.P 24-04-00 P R PRASANNAN 400M H
54 ANANDHU . K . S 03-05-00 SASI. K . R High Jump
55 MUHAMMED JASEEM.C 06-03-00 ASSINAR C High Jump
56 AKHIL T V 13-04-00 VIJAI T M Long Jump
57 SALVIN SAJU 16-11-99 SAJU Long Jump
58 AJITH A  14-02-00 K N APPUKUTTAN Triple Jump
59 NITHIN 15-01-00 TOMY JOSEPH Triple Jump
60 SIDHARTH A K 27-08-00 SATHEESHAN V V Pole Vault
61 VINEETH M 11-04-00 MURUKAN Pole Vault
62 JOJI ELDHOSE 19-01-00 ELDHOSE GEORGE shot put
63 ARJUN.S.S 01-04-00 SIVADASAN PILLAI.N.K Shot Put
64 ALEX P THANKACHAN 21-03-00 THANKACHAN Discus
65 AMAL P. B. 30-11-00 BYJU DISCUS
66 ALEX JOSEPH 15-01-01 JOSEPH E C Hammer
67 SHIJIN.K 10-02-00 KRISHNANKUTTY.C.K Hammer
68 VIGNESH R NAMBIAR 12-03-01 RAJAN NAMBIAR Javelin
69 ASHISH SHAJI 29-12-99 SHAJI K A Javelin
70 ABHIJITH V K 27-11-99 KANAKAPPAN 10000M
 Race Walk
71 MUHAMMED AFSHAN A M 12-01-01 SALEEM 10000M
 Race Walk
72 GOKUL K R 29-11-99 RADHAKRISHNAN K S Decathlon
73 BASIL MUHAMMED 15-02-00 NAZEER Decathlon
  Jr. Men Under 20      
74 ATHUL SENAN 23-02-98 MS SENAN 100M
75 OMKAR NATH 13-01-98 RAVEENDRANATH 100M
76 MUHAMMED THANVEER M 25-09-98 YOOSUF M  200M, 4 X 100M R
77 NIBIN BAIJU 29-09-99 BAIJU 4 X 100M R
78 HARSHAD A 14-05-98 ANEEFA K 200M
79 LIBIN SHIBU 15-11-98 SHIBU 400M
80 BIBIN.M.S 03-02-98 SIMON 400M
81 THOMAS MATHEW 17-12-98 MATHEW ANTONY 4 X 400M R
82 SHERIN MATHEW 14-10-98 MATHEW K K 4 X 400M R
83 ABIN SAJAN 14-05-98 SAJAN JACOB 800M
84 SAIFUDHEEN T 13-03-99 HAMZA T 800M
85 ABHINANDH SUNDARESAN 20-08-99 SUNDARESAN 1500mts, 5000M
86 BIBIN GEORGE 19-02-98 GEORGE M J 1500mts, 3000M SC
87 SHERIN JOSE 31-08-98 JOSE JOSEPH 5000M, 10000M
88 SUBIN 30-12-97 SIBI 10000M
89 ASWIN ANTONY 10-04-99 ANTONY P 3000M SC
90 SACHIN  BINU 18-05-98 BINU VARGHESE 110m H
91 SOORYANARAYANAN V S 29-01-98 SURENDRAN 110M H
92 RASHID A 24-06-98 ALIMUHAMED 400m H
93 THOMAS MATHEW 17-12-98 MATHEW ANTONY 400M H
94 AROMAL T 13-09-98 THULASIDHARAN PILLAI High Jump
95 GEO JOS 24-09-98 GEORGE SHINDE I J High Jump
96 SREESHANKAR M 27-03-99 S MURALI Long Jump
97 MUHAMMAD SALIH K K 17-12-98 SHAHUL HAMEED Long Jump
98 BOBY SABU 23-01-98 SABU Triple Jump
99 ANAS N  27-04-99 NAZAR Triple Jump
100 JESSAN K G 03-01-98 GEORGE K P Pole Vault
101 ASWIN S 07-10-98 SURESHKUMAR Pole Vault
102 DEVANARAYANAN .S 09-01-98 SADASIVAN UNNITHAN shot put
103 AMAL HUSSAIN T H 16-04-98 HUSSAIN Shot Put
104 AMAL P RAGHAV 09-06-98 PUSHPACHANDRAN Discus
105 ABHIRAM K.P 21-04-99 PRAHABAKUMAR K.A DISCUS
106 GOKUL KS 06-10-98 SUBHASH KP Hammer
107 SREEHARI VISHNU M 04-10-98 MURALEEDHARAKURUP Hammer
108 ANOOP VALSAN 01-08-99 VALSAN Javelin
109 ANANDHU AYYAPPAN 20-07-99 P G AYYAPPAN Javelin
110 NITHEESH .C.T 23-04-99 THANKAN .K.P 10000M
Race Walk
111 ANEESH.A 25-04-98 APPUMANIAN.T 10000M Race Walk
112 RAHUL SIBI 03-03-98 SIBI JOSEPH Decathlon
113 AKASH P 08-10-99 PRASANNAN Decathlon
    FEMALE    
  Girls Under 14      
1 ALEENA SEBASTIAN 04-01-04 SEBASTIAN JOSEPH 100 M
2 SANIYA TREESA TOMY 01-09-04 TOMY LUCOS 100M
3 RITTY.P.RAJU 16-01-05 RAJU P JOSEPH 600 M
4 VISMAYA V S 20-09-04 SUGATHAN 600M
5 LIANNE ELIZABETH 10-11-03 SEBASTIAN High Jump
6 SNEHA MOL GEORGE 03-02-04 SHAIJU High Jump, TRIATHLON
7 DALIYA P LAL 11-12-03 INDULAL ANAND Long Jump
8 KRISHNENDU M 16-12-03 T SHAJI Long Jump
9 HELAN MARY KURIAKOSE 11-01-04 KURIAKOSE THOMAS Shot put
10 ELSA PHILO ALOYSIUS 16-01-04 ALOYSIUS MATHEW Shot put
11 ANAMIKA K A 21-01-04 ANEESH K R Triathlon
  Girls Under 16      
12 ANU JOSEPH 21-04-02 BENNY O B 100mts
13 PRABHAVATHI.P.S 01-12-01 SURESH.PM 100M, LONG JUMP
14 GRACE MARIYA WILSON 07-09-02 WILSON CHACKO 200M
15 GOWRINANDANA 26-03-02 RAJESH P T 200M
16 PRISCILLA DANIEL 01-07-02 A DANIEL 400M
17 ADITHYA K T 27-11-01 DINESAN 400M
18 SANDRA A S 21-04-02 AJIMON JOY 800M
19 ATHIRA U 12-03-03 UDHAYAN 800M
20 CHANTHINI C 21-04-02 CHANDRAN K 2000M
21 POURNAMI.N 26-03-03 NARAYANAN.A V 2000M
22 ANN ROSE TOMY 25-02-02 TOMY VARKEY 100m H
23 ANJANA M S 03-05-02 SELVARAJ.B 100M H
24 MEER SHIBU 25-07-02 SHIBU V A High Jump
25 MAHIMA M NAIR 15-09-03 MANIBHUSHANAN NAIR HIGH JUMP
26 ANU MATHEW 07-01-02 MATHEW P J LONG JUMP
27 KESSIA MARIAM BENNY 09-08-02 BENNY shot put
28 SANYA YADAV 09-08-03 MOHENDER SINGH YADAV Shot put
29 ATHULYA P A 26-04-02 AJAYAGOSH Discus
30 BLESSY DEVASIA 15-05-03 DEVASIA Discus
31 ANITTA SIBY 08-09-02 SIBY VARKEY Javelin
32 THALEETHA KUMMI SUNIL 03-07-02 SUNIL JOSE Javelin
33 SANDRA SURENDRAN K 26-06-02 SURENDRAN P 3000mts Race Walk
34 GOPIKA  R  13-08-02 RAJKUMARAN K 3000mts Race Walk
35 BETTY BENNY 03-11-02 BENNY Pentathlon
36 ATHULYA P SAJI 26-03-02 SAJI P.V Pentathlon
  Youth Girls Under 18      
37 APARNA  ROY 31-05-01 ROYMON  K.  OVELIL 100M
38 MRUDULA MARIA BABU 18-01-00 BABU VARGHESE 100M, 200M
39 ANCY SOJAN 01-03-01 SOJAN E T 200M, Long jump
40 JAMSHEELA T J 13-05-01 JAMALU 400M
41 RESHMA G 09-05-01 SIVARAJAN 400m, HEPTATHLON
42 ASWATHY BINU 12-01-01 BINU 800M
43 ANAKHA B A  29-03-01 BIJU KUMAR V 800M
44 MINNU P ROY 08-06-01 ROY P  MATHEW 1500M
45 SIMI PAUL A P 21-04-01 PAULOSE A D 1500M
46 SHALU PV 08-03-01 SHAJI P V 3000M
47 SANDRA S NAIR 16-12-00 SANTHOSH KUMAR 3000M
48 GAYATHRI G 26-09-00 GANGADHARAN A  2000M SC
49 ANAKHA T S 27-06-01 SATHYAN T T 2000 M SC
50 ANJALY THOMAS 06-01-00 THOMAS GEORGE 100m H
51 APARNA K NAIR 12-10-00 AJI T G 100M H
52 VISHNUPRIYA J 13-03-01 JAYAPRAKASAN M 400m H
53 NIBKA KM 14-12-99 MANIKANDAN S 400M H
54 GAYATHRY SIVAKUMAR 26-02-01 SIVAKUMAR High Jump
55 JISHNA 22-03-00 MOHANAN HIGH JUMP
56 SANDRA BABU 03-07-01 BABU.T.K LONG JUMP, TRIPLE JUMP
57 LIZBETH KAROLINE JOSEPH 26-05-00 SAJI  K  A TRIPLE JUMP
58 NIVYA ANTONY A C 21-03-00 ANTONY A C Pole Vault
59 SOUMYA V S 24-03-00 SAJI V K POLE VAULT
60 THOUFEERA.C.P 15-08-00 MOHAMMED  A shot put, Discus
61 ASWATHY SREEDHARAN P K 13-03-00 SREEDHARAN Shot put
62 NIYA ROSE RAJU 26-05-01 RAJU M C Discus
63 ANEESHA AUGUSTINE 15-08-01 AUGUSTINE JOSEPH Hammer
64 PAVITHRA.C 24-02-00 CHANDRAN.P.V Hammer
65 SREERANJINI.H.R 01-01-00 HARILAL Javelin
66 ANU BASHEER. KM 20-08-00 BASHEER K M Javelin
67 ASHA SOMAN 02-05-00 SOMAN K.T 5000mts Race Walk
68 DIVYA A 22-06-00 ARUMUKHAN 5000mts Race Walk
69 ANUDHARA K R 27-02-01 RAMAN S Heptathlon
  Jr. Women Under 20      
70 JILNA.M V 28-12-97 PADMANABHAN.N V 100M, 200M
71 ANJALI JOHNSON 29-06-98 JOHNSON 100M, 200M
72 SAYANA P O 11-03-98 PRABHAKARAN B 400M H, 4 X 1OOM R
73 AKHINA BABU 07-04-99 BABU K.P 4 X 1OOM R
74 ABIGAIL AROKIANATHAN 20-10-99 AROKIANATHAN 400mts, 400M H
75 ANSA BABU 09-04-98 BABU 400M
76 LINET GEORGE 09-03-99 GEORGE JOSEPH 4 X 400M R
77 SALINI V K 10-01-98 KRISHNAN 4 X 400M R
78 ABITHA MARY MANUEL 24-11-98 MANUVAL 800M
79 BABITHA.C 13-03-98 BALAKRISHNAN.C 1500M, 3000M
80 ANAGHA TOM 09-07-98 TOMY 800M, 1500M
81 ANUMOL THAMPI 19-08-99 THAMBI 3000M
82 ALEESHA P R 23-04-98 RAJU 5000M
83 ANJU MURUKAN 04-03-99 MURUKAN 5000M
84 NIBIYA JOSEPH 23-06-99 JOSEPH 2000M SC
85 SWETHA.K 24-07-98 SURESHAN 2000M SC
86 RONA SEBASTIAN 04-05-99 SEBASTIAN MATHAY 100m H
87 VINCY K K 05-10-99 KRISHANAN 100M H
88 RUBEENA K  A 30-03-99 ABOOBACKER K  A High Jump
89 ATHIRA SOMARAJ 26-10-98 SOMARAJ HIGH JUMP
90 ALPHY LUCKOSE 28-06-98 LUCKOSE K. Long Jump, TRIPLE JUMP
91 ANAMIKA MATHEW 27-06-98 SHAJI JOHN LONG JUMP
92 MELVA GEORGE 10-11-97 SUNNY JOSEPH (GEORGE) TRIPLE JUMP
93 ANJALY FRANCIS P 15-06-98 FRANCIS .P.D Pole Vault
94 ARSHA BABU 18-03-99 BABU K A Pole Vault
95 NELSA SAJI 06-06-98 SAJI P V shot put
96 AKHILA K A 16-12-98 ASHOKAN K N Shot put
97 VISHNUPRIYA A R 31-01-98 RAJU Discus
98 JANET ANN VARGHESE 13-06-98 VARGHESE GEORGE Discus
99 DEEPA JOSHY 25-06-98 JOSHY AUGUSTY Hammer
100 SILPA RAJ 18-05-98 BABU RAJ K Hammer
101 VISHNU PRIYA P K 29-07-98 KUTTAPPAN P R Javelin
102 DHANASHREE.T.S 28-01-99 SREEDHARAN Javelin
103 NISHA.G 06-03-98 GOPALAKRISHNAN 10000mts Race Walk
104 ANSU MOL GEORGE 19-06-99 GEORGEKUTTY VARGHESE 10000mts Race Walk
105 ATHIRA MOHANAN C M 05-12-98 MOHANAN C M Heptathlon
106 SARANYA R 29-05-98 RAMAKRISHNAN Heptathlon