KSAA

33rd National Junior Athletics Championships 2017 -Kerala Team

Kothamangalam, 13, October 2017

Association announces provisional athletics team for 33rd National Junior Athletics Championships 2017,To be held at Manglagiri, Vijayawada (A.P.) 16 to 20 November 2017. 77 girls and 70 boys will be representing the state. The selected athletes have to confirm thier participation before 25th October 2017. The coaching camp will be conducted at Palakkad from 10th November 2017.

All the selected athletes are requested to verify the details given in Association website including the AADHAR No.and confirm it. Every athlete will be issued with an ID card and they have to carry the same for all national championships. Please make sure all the relay team members attened the coaching camp. Selected athletes are directed to report at Palakkad District Sports Council.  Please contact Sri. M Ramachandran, for further details (9995345802)

The team leaves by Sabari Express on 14th November from Palakkad and will be back on 21st November 2017 by the same train 

FEMALE
Sl No. Name of Athlete Father's Name Date of Birth Sex Event - 1 Event - 2 Relay
M/F Event  Event 
  GIRLS UNDER 14
1 ALEENA SEBASTIAN SEBASTIAN JOSEPH 04-01-04 F 100M    
2 RITTY P RAJU RAJU P JOSEPH 16-01-05 F 600M    
3 DALIYA P LAL INDULAL ANAND 11-12-03 F LONG JUMP    
4 ANAMIKA K A ANEESH K R 21-01-04 F TRIATHLON    
  GIRLS UNDER 16
5 ANU JOSEPH BENNY O B 21-04-02 F 100M   Medlay R
6 PRABHVATHI P S SURESH P M 06-05-93 F 100M LONG JUMP  
7 GRACE MARIYA WILSON WILSON CHACKO 07-09-02 F 200M   Medlay R
8 BHAVIKA V S SHAJI V K 12-08-02 F 200M    
9 PRISCILLA DANIEL A DANIEL 01-07-02 F 400M   Medlay R
10 ADITHYA K T DINESAN 27-11-01 F 400M   Medlay R
11 SANDRA A S AJIMON JOY 21-04-02 F 800M    
12 ATHIRA U UDHAYAN 12-03-03 F 800M    
13 CHANTHINI C CHANDRAN K 21-04-02 F 2000M    
14 POURNAMI N NARAYANAN A V 26-03-03 F 2000M    
15 ANN ROSE TOMY TOMY VARKEY 25-02-02 F 100M Hurdles    
16 ANJANA M S SELVARAJ B 03-05-02 F 100M Hurdles    
17 MEERA SHIBU SHIBU V A  25-07-02 F HIGH JUMP    
18 MAHIMA M NAIR MANIBHUSHANAN NAIR 15-09-03 F HIGH JUMP    
19 ANU MATHEW MATHEW P J 07-01-02 F LONG JUMP    
20 KESSIA MARIAM BENNY BENNY 09-08-02 F SHOT PUT    
21 ATHULYA P A AJAYAGOSH 26-04-02 F DISCUS    
22 THALEETHA KUMMI SUNIL SUNIL JOSE 07-03-02 F JAVELIN    
23 SANDRA SURENDRAN K SURENDRAN P 26-06-02 F 3000M Race Walk    
24 GOPIKA R RAJKUMARAN K 13-08-02 F 3000M Race Walk    
25 BETTY BENNY BENNY 03-11-02 F PENTATHLON    
26 ATHULYA P  SAJI SAJI P V 26-03-02 F PENTATHLON    
  YOUTH GIRLS UNDER 18
27 APARNA ROY ROYMON K OVELIL 31-05-01 F 100M 100M Hur Medlay R
28 MRUDULA MARIA BABU BABU VARGHESE 18-01-00 F 100M 2OOM  Medlay R
29 ANCY SOJAN SOJAN E T 01-03-01 F 200 M LONG JUMP Medlay R
30 RESHMA G SIVARAJAN 09-05-01 F 400M   Medlay R
31 JAMSHEELA T J JAMALU 13-05-01 F 400M   Medlay R
32 ASWATHY BINU BINU 12-01-01 F 800M    
33 ANAKHA B A BIJUKUMAR V 29-03-01 F 800M    
34 MINNU P ROY ROY P MATHEW 08-06-01 F 1500 M    
35 SIMI PAUL A P PAULOSE AD 21-04-01 F 1500M    
36 SHALU P V SHAJI P V 08-03-01 F 3000M    
37 SANDRA S NAIR SANTHOSH KUMAR 16-12-00 F 3000M    
38 GAYATHRI G GANGADHARAN A 26-09-00 F 2000M St. Chase    
39 ANJALY THOMAS THOMAS GEORGE 06-01-00 F 100M Hurdles    
40 VISHNUPRIYA J JAYAPRAKASAN M 13-03-01 F 400M Hurdles    
41 NIBKA K M MANIKANDAN S 14-12-99 F 400M Hurdles    
42 GAYATHRI SIVAKUMAR SIVAKUMAR 26-02-01 F HIGH JUMP    
43 JISHNA  MOHANAN 22-03-00 F HIGH JUMP    
44 SANDRA BABU BABU T K 03-07-01 F LONG JUMP TRIPLE JUMP  
45 LIZBETH KAROLINE JOSEPH SAJI K A 26-05-00 F TRIPLE JUMP    
46 NIVYA ANTONY A C ANTONY A C 21-03-00 F POLE VAULT    
47 SOUMYA V S SAJI V K 24-03-00 F POLE VAULT    
48 ANEESHA AUGUSTINE AUGUSTINE JOSEPH 15-08-01 F HAMMER     
49 PAVITHRA C CHANDRAN P V 24-02-00 F HAMMER     
50 ASHA SOMAN SOMAN K T 02-05-00 F 5000M Race Walk    
51 DIVYA A ARUMUKHAN 22-06-00 F 5000M Race Walk    
52 ANUDHARA K R RAMAN S 27-02-01 F Heptathlon    
53 RESHMA G SIVARAJAN 09-05-01 F Heptathlon    
  JUNIOR WOMEN UNDER 20
54 JILNA M V PADMANABHAN N V 28-12-97 F 100M 200M 4 X 100R
55 ANJALI JOHNSON JOHNSON 29-06-98 F 100M 200M 4 X 100R
56 SAYANA P O PRABHAKARAN B 11-03-98 F 400M Hurdles   4 X100 R
57 AKHINA BABU BABU K P 07-04-99 F     4 X 100R
58 ABIGAIL AROKIANATHAN AROKIANATHAN 20-10-99 F 400M 400M Hurdles 4 X 400R
59 ANSA BABU BABU 09-04-98 F 400M   4 X 400R
60 LINET GEORGE GEORGE JOSEPH 09-03-99 F     4 X 400R
61 SALINI V K KRISHANAN 10-01-98 F     4 X 400R
62 ABITHA MARY MANUEL MANUVAL 24-11-98 F 800M   4 X 400R
63 ANAGHA TOM TOMY 09-07-98 F 800M 1500M  
64 BABITHA C BALAKRISHNAN C 13-03-98 F 1500M 3000M  
65 ANUMOL THAMPI THAMPI 19-08-99 F 3000M    
66 ALEESHA P R RAJU  23-04-98 F 5000M    
67 NIBIYA JOSEPH JOSEPH 23-06-99 F 2000M St. Chase    
68 SWETHA K SURESHAN 24-07-98 F 2000M St. Chase    
69 NISHA G GOPALAKRISHANAN 06-03-98 F 10000M Race Walk    
70 ANSU MOL GEORGE GEORGEKUTTY VARGHESE 19-06-99 F 10000M Race Walk    
71 RUBEENA K A ABOOBACKER K A 30-03-99 F HIGH JUMP    
72 ATHIRA SOMARAJ SOMARAJ 26-10-98 F HIGH JUMP    
73 ALPHY LUCKOSE LUCKOSE K 28-06-98 F LONG JUMP TRIPLE JUMP  
74 ANAMIKA MATHEW SHAJI JOHN 27-06-98 F LONG JUMP    
75 ANUPAMA BIJU BIJU V R 30-08-99 F TRIPLE JUMP    
76 ANJALY FRANCIS P FRANCIS P D 15-06-98 F POLE VAULT    
77 ARSHA BABU BABU K A 18-03-99 F POLE VAULT    
78 NELSA SAJI SAJI P V 06-06-98 F SHOT PUT    
79 DEEPA JOSHY JOSHY AUGUSTY 25-06-98 F HAMMER     
80 ATHIRA MOHAN CM MOHANAN C M 05-12-98 F Heptathlon    
MALE
  BOYS UNDER 14
1 BHARATH RAJ B BIJU RAJ C S 02-01-04 M HIGH JUMP    
2 THANGJAM ALERTSON SINGH THANGJAM AMARENDRA SINGH 01-05-04 M LONG JUMP 100M  
  BOYS UNDER 16
3 AKHIL BABU SUBASH BABU 20-12-01 M 100M   Med Lay Relay
4 ABDUL RAZAK C R RASHEED C K 23-05-02 M 100M 200 M Med Lay Relay
5 SAYOOJ T K BABU T 23-01-02 M 400M   Med Lay Relay
6 JAYADEVAN M S S MANIKANDAN 25-02-02 M 400M   Med Lay Relay
7 MOHAMMED JABIR RAHMAN K V MAJEED K V 30-07-02 M 800M    
8 SALMAN FAROOKH M I SHAKEER 16-04-02 M 2000M    
9 MUHAMMED LAZAN V K V K ABDUL NISHAD 01-06-02 M 100M Hurdles    
10 SURYAJITH R K RAMESH K 09-06-02 M 100M Hurdles    
11 SHALBIN K S SHAJAN MATHEW 16-07-02 M HIGH JUMP    
12 ABHIJITH C A CHANDRAN 30-03-02 M HIGH JUMP    
13 MEHFIL JASSIM NAVAS P K 15-03-02 M LONG JUMP    
14 JOSEPH T J JOHN JOSE 20-12-02 M LONG JUMP    
15 JIBIN THOMAS THOMAS KUTTY 28-10-02 M JAVELIN    
16 SAJAN R REJIMON P R 26-03-02 M PENTATHLON    
17 BURHANU RAHMAN K K SYED ABDU RAHMAN 03-05-02 M PENTATHLON    
  YOUTH BOYS UNDER 18
18 ANSTIN JOSEPH SHAJI SHAJI M O 08-01-00 M 100M   Medlay Relay
19 ABHINAV C RATHNAKARAN C 16-04-01 M 100M 200M  
20 AKHIL T V VIJAI T M 13-04-00 M 200M LONG JUMP Medlay Relay
21 MUHAMMED MURSHID CHERATH MOIDUNNY 23-04-00 M 400m   Medlay Relay
22 RITHIN ALI K RAJEESH 16-02-01 M 400M   Medlay Relay
23 ABHISHEK MATHEW MATHEW M J 11-06-01 M 800M    
24 AKASH M MANI M C 30-01-00 M 800M    
25 ADARSH GOPI GOPI M K 01-12-00 M 1500M    
26 AJITH M MOHANAN P C 12-05-00 M 1500M    
27 ALAN JOSE JOSE MATHEW 19-08-00 M 2000M St. Chase    
28 GRANWIL BENNY BENNY K V 27-11-99 M 2000M St. Chase    
29 MELBIN BIJU BIJU M D 10-01-00 M 11OM Hurdles    
30 AKASH BIJU PETER BIJU PETER 24-04-00 M 11OM Hurdles    
31 ANANDHU VIJAYAN VIJAYAN 15-03-00 M 400M Hurdles    
32 ARJUN K P  P R PRASANNAN 24-04-00 M 400M Hurdles    
33 ANANDHU K S SASI K R 03-05-00 M HIGH JUMP    
34 MUHAMMED JASEEM C ASSINAR C 06-03-00 M HIGH JUMP    
35 AJITH A K N APPUKUTTAN 14-02-00 M TRIPLE JUMP    
36 NITHIN TOMY JOSEPH 15-01-00 M TRIPLE JUMP    
37 NIKHIL P SOMAN P K SOMAN 28-12-00 M POLE VAULT    
38 VINEETH M MURUKAN 11-04-00 M POLE VAULT    
39 ALEX P THANKACHAN THANKACHAN 21-03-00 M DISCUS     
40 ALEX JOSEPH JOSEPH E C 15-01-01 M HAMMER DISCUS  
41 ABHIJITH V K KANAKAPPAN 27-11-99 M 10000M R Walking    
42 GOKUL K R RADHAKRISHNAN K S 29-11-99 M  DECATHLON    
43 BASIL MUHAMMED NAZEER 15-02-00 M DECATHLON    
  JUNIOR MEN UNDER 20
44 ATHUL SENAN M S SENAN 23-02-98 M 100M   4 X 100 R
45 OMKAR NATH RAVEENDRANATH 13-01-98 M 100M   4 X 100 R
46 MUHAMMED THANVEER M YOOSUF M 25-09-98 M 200M   4 X 100 R
47 NIBIN BAIJU BAIJU 29-09-99 M     4 X 100 R
48 LIBIN SHIBU SHIBU 15-11-98 M 400M   4 X 400 R
49 BIBIN M S SIMON 03-02-98 M 400M   4 X 400 R
50 THOMAS MATHEW MATHEW ANTONY 17-12-98 M 400M Hurdles   4 X 400 R
51 SHERIN MATHEW MATHEW K K 14-10-98 M     4 X 400 R
52 ABIN SAJAN SAJAN JACOB 14-05-98 M 800M    
53 SAIFUDHEEN T HAMZA T 13-03-99 M 800M    
54 ABHINANDH SUNDARESAN SUNDARESAN 20-08-99 M 1500m 5000M  
55 BIBIN GEORGE GEORGE M J 19-02-98 M 1500M 3000M St. Chase  
56 ASWIN ANTONY ANTONY P 10-04-99 M 3000M St.Chase    
57 SHERIN JOSE JOSE JOSEPH 31-08-98 M 5000M 10000M  
58 SACHIN BINU BINU VARGHESE 18-05-98 M 110M Hurdles    
59 SOORYANARAYANAN V S  SURENDRAN 29-01-98 M 110M Hurdles    
60 RASHID A ALI MUHAMMED 24-06-98 M 400M Hurdles    
61 AROMAL T THULASIDHARAN PILLAI 13-09-98 M HIGH JUMP    
62 GEO JOS GEORGE SHINDE I J 24-09-98 M HIGH JUMP    
63 SREESHANKAR M MURALI 27-03-99 M LONG JUMP    
64 MUHAMMAD SALIH K K SHAHUL HAMEED 17-12-98 M LONG JUMP    
65 BOBY SABU SABU 23-01-98 M  TRIPLE JUMP    
66 ANAS N NAZAR 27-04-99 M TRIPLE JUMP    
67 JESSAN  K G GEORGE K P 03-01-98 M  POLE VAULT    
68 ASWIN S SURESHKUMAR 07-10-98 M POLE VAULT    
69 RAHUL SIBI SIBI JOSEPH 03-03-98 M  DECATHLON    
70 AKASH P PRASANNAN 08-10-99 DECATHLON